586
edits
Helianthus (talk | contribs) |
Helianthus (talk | contribs) |
||
Line 420: | Line 420: | ||
==Escort ships== | ==Escort ships== | ||
===Heavy destroyers=== | ===Heavy destroyers=== | ||
{| class="wikitable collapsible" style="width:80%; border:1px solid #999999; background:#F2F3F4;" | |||
|- | |||
! Name | |||
! Hull number | |||
! Class | |||
! Status | |||
! Branch | |||
! Command | |||
! Captain | |||
|- | |||
| [[UNSC Gorgon|''Gorgon'']] | |||
| <center>—</center> | |||
| <center>—</center> | |||
| Active 2503, commissioned | |||
| UNSC Navy | |||
| Fleet Command | |||
| Captain Preston Cole | |||
|- | |||
|} | |||
===Destroyers=== | ===Destroyers=== | ||
{| class="wikitable collapsible" style="width:80%; border:1px solid #999999; background:#F2F3F4;" | |||
|- | |||
! Name | |||
! Hull number | |||
! Class | |||
! Status | |||
! Branch | |||
! Command | |||
! Captain | |||
|- | |||
| [[UNSC Armageddon's Edge|''Armageddon's Edge'']] | |||
| <center>—</center> | |||
| <center>—</center> | |||
| Active 2535, commissioned | |||
| UNSC Navy | |||
| Fleet Command | |||
| [[Edgar Sykes|Captain Edgar Sykes]] | |||
|- | |||
| [[UNSC Agincourt|''Agincourt'']] | |||
| <center>—</center> | |||
| <center>—</center> | |||
| Destroyed 18 April 2543; Battle of Psi Serpentis | |||
| UNSC Navy | |||
| Battle Group India | |||
| <center>—</center> | |||
|- | |||
| [[UNSC Brasidas|''Brasidas'']] | |||
| <center>—</center> | |||
| <center>—</center> | |||
| Destroyed 3 November 2552; Battle of Onyx | |||
| UNSC Navy | |||
| Battle Group ''Stalingrad'', Home Fleet | |||
| <center>—</center> | |||
|- | |||
| [[UNSC Buenos Aires|''Buenos Aires'']] | |||
| <center>—</center> | |||
| <center>—</center> | |||
| Destroyed 2 March 2494; [[Callisto Incident]] | |||
| UNSC Navy | |||
| Fleet Command | |||
| <center>—</center> | |||
|- | |||
| [[UNSC Bunker Hill|''Bunker Hill'']] | |||
| <center>—</center> | |||
| <center>—</center> | |||
| Active 1 May 2431; commissioned | |||
| UNSC Navy | |||
| Fleet Command | |||
| <center>—</center> | |||
|- | |||
| [[UNSC Calcutta|''Calcutta'']] | |||
| <center>—</center> | |||
| <center>—</center> | |||
| Scuttled 2530 | |||
| UNSC Navy | |||
| Fleet Command | |||
| <center>—</center> | |||
|- | |||
| [[UNSC Clearidas|''Clearidas'']] | |||
| <center>—</center> | |||
| <center>—</center> | |||
| Active 2547; commissioned | |||
| UNSC Navy | |||
| Fleet Command | |||
| <center>—</center> | |||
|- | |||
| [[UNSC Diligence|''Diligence'']] | |||
| <center>—</center> | |||
| [[Diligence-class destroyer|''Diligence'']] | |||
| <center>—</center> | |||
| UNSC Navy | |||
| <center>—</center> | |||
| <center>—</center> | |||
|- | |||
| [[UNSC Do You Feel Lucky?|''Do You Feel Lucky?'']] | |||
| <center>—</center> | |||
| <center>—</center> | |||
| Destroyed 2535; [[Battle of Charybdis IX]] | |||
| UNSC Navy | |||
| Fleet Command | |||
| <center>—</center> | |||
|- | |||
| [[UNSC Glasgow Kiss|''Glasgow Kiss'']] | |||
| <center>—</center> | |||
| <center>—</center> | |||
| Destroyed 3 November 2552; Battle of Onyx | |||
| UNSC Navy | |||
| Battle Group ''Stalingrad'', Home Fleet | |||
| <center>—</center> | |||
|- | |||
|} | |||
===Heavy frigates=== | ===Heavy frigates=== | ||
===Light frigates=== | ===Light frigates=== |
edits